تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

رابطه ریاضی با جهان آفرینش

  عدد پی

  هر دایره، حتی قرص خورشیدی که در این تصویر از کسوف کامل در کاپادوچیای ترکیه در سال 2006 گرفته شده است، بدون استثناء از این قاعده پیروی می کند که محیط تقسیم بر قطر برابر با عدد پی است. این عدد اولین بار به طور نه چندان دقیق توسط مصریان و بابلیان محاسبه شد. رقم اعشار پی (...1415926/3) تا حدود هزار میلیون رقم محاسبه شده است.

  دنباله فیبوناچی

  لئوناردو فیبوناچیِ ایتالیایی جهانگردی بود که مفهوم صفر و سیستم عددیِ  هندو-عربی را در سال 1200 بعد از میلاد، به اروپاییان معرفی کرد. او همچنین دنباله‌ای از اعداد را با استفاده از جمعیت ایده‌آلی از خرگوش‌ها شرح داد. این جمعیت ایده‌آل شامل یک جفت خرگوش است که در هر ماه یک جفت دیگر تولید کند با این فرض که برای هر جفت یک ماه زمان لازم است تا به بلوغ برسد. حاصل این زاد‌آوری به صورت دنباله‌‌ای از اعداد  ... و0،1،1،2،3،5،8،13  است. هر عدد در این دنباله از جمع دو عدد قبل بدست می‌آید.

   

  دنباله‌ی هندسی

  باکتری‌هایی مانند جمعیت خود را در زمانی کمتر از 40 دقیقه به دو برابر افزایش می دهند. این الگوی رشد جمعیت، دنباله‌ای هندسی است که هر عدد از دو برابر شدن عدد قبل حاصل می شود:
  [f(n+1) = 2 f(n)] 
  و باعث افزایش سریع در جمعیت در زمان بسیار کوتاه می شود.

   

  بی‌نهایت

   

  آیا یک بی‌نهایت (بیکران) از بی‌نهایت دیگر بزرگ‌تر است؟ تعداد همه‌ی اعداد طبیعی مانند ... ,1,2,3 بی‌نهایت است. همچنین مجموعه‌ی اعداد بین صفر و یک بیکران است. آیا یک مجموعه‌ی اعداد از مجموعه‌ی اعداد دیگر بزرگ‌تر خواهد بود؟ سوال های عمیق ریاضیات مانند این می تواند در شما احساسی از کوچکی در عالم پهناور به وجود آورد.

   

   

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 21 تير 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160978
 • بازدید امروز :139675
 • بازدید داخلی :11530
 • کاربران حاضر :146
 • رباتهای جستجوگر:360
 • همه حاضرین :506

تگ های برتر